Nytt nummer av populära magasinet Fibre Mood har kommit med nummer 38.
Ta gärna en titt på tidgare utgåvor av tidningen, då vi satt ner priserna så de kostar från 199 kr.
Då var det dags igen för vår, och nya symönster börjar dimpa ner i brevlådan. Först ut är Onion som kommit med följande mönster:
Onion 6023 - Kimonon är en riktigt aktuell igen, här kommer den i en helt klassiskt snitt perfekt för vackra siden- eller viskostyger, eller annan kvalitet som är bra.
Onion 2063 - Klänning i en något lös siluett där skärp med dragsko i midjan ger formen. Modellen passar bra till lager-på-lager, till exempel i kombination med damasker och kimono.
Onion 2064 - Klänning med kavajslag i en feminin modell. Samtidigt är modellen lätt att använda, eftersom den sys i trikå det vill säga det är inte nödvändigt att ha knapphål av knappar, de kan enkelt sys genom båda lagren av tyg på den övre delen.
Onion 3035 - Kjol i a-linje med flera variationsmöjligheter: veck i fronten, sidofickor och sidofickor med ficklock, som kan dekoreras med en fin knapp. Ficklock och ficka kan sys av ett annat material än kjolen det erbjuder en spännande mix-effekt. Denna kjol är perfekt för
Nu är vi tillbaka efter Jul-helgerna och det är dags att sy! Vintern har ju kommit så just nu är det populärt att sy tunikor och ytterplagg.