Puff and Pencil Slash Dress x Cap Sleeve

269,00 kr
I lager
Artikelnr.
7453146143498

Snett beskuren klänning 

Symönster pappersmönster från Puff and Pencil -  SLASH-dress är en figurnära klänning designad att bäras över byxor, med en asymmetrisk kjol som börjar vid höften. Den har en hög halsringning och insnitt vid bysten och ryggen för en smickrande passform. Baktill stängs klänningen med en osynlig dragkedja som löper från halsringningen ner till höften.

CAP-ärmen är en kort ärm som bara täcker den övre delen av ärmhålet. Den sitter snyggt på axeln och sträcker sig strax bortom den. Ärmen avslutas med en enkel vikt fåll.


Detta mönster är designat för vävda tyger. Välj ett tyg med lite struktur. Tyger som taslan, linne, lätt ull, lätt denim, sammet och bomullstvist fungerar alla bra till den här klänningen.

Mer information
VarumärkePuff and Pencil
PlaggKlänning
SpråkEngelska
StorleksinformationXXS-XXL
StilUrban/Street
TidsperiodModern
TillfälleEj specificerat
MaterialVävda tyger
KollektionVår 2026
AnpassningarIngen
Publiceringsår2026
Övriga egenskaperInga