Line2Line 2290 Kimono dress

189,00 kr
I lager
Artikelnr.
L2L-K2290

Kimonoklänning med knytband för vävda tyger

Symönster från Line2Line - Drömmer du om att sy en elegant, tidlös och bekväm klänning? Line2Line K2290 är det perfekta sömnadsmönstret för att skapa en vacker kimonoklänning med knytband, som kan användas till vardags och fest. Mönstret kombinerar kimonons klassiska, avslappnade snitt med en feminin knytband i midjan, vilket framhäver figuren på vackraste sätt. Det är därför du kommer att älska Line2Line K2290-mönstret.

Line2Line är känt i sömnadsvärlden för sina goda passformer och professionella klippmönster, där du kan klippa och anpassa exakt efter dina kroppsmått. Med K2290 får du två distinkta designalternativ i ett mönster:

Modell A (lång version): En lyxig maxiklänning med långa, eleganta ärmar avslutade med en bred manschett. Perfekt för festliga tillfällen eller fina sommarkvällar.

Modell B (kort version): En mångsidig klänning som slutar runt knäet, med 3/4-ärmar avslutade med en bekväm resårkant.

Mönstret innehåller storlekar från 32-54. 

I Line2Line symönster ingår mönsterark med enklare instruktioner.

Sömsmån: Ingår ej i mönstret. 

Mer information
VarumärkeLine2Line
PlaggKlänning
SpråkDanska, Engelska, Tyska
Storleksinformation32-54
StilEj specificerat
TidsperiodModern
TillfälleEj specificerat
MaterialVävda tyger
KollektionSommar 2026
AnpassningarPLUS Storlek
Publiceringsår2026
Övriga egenskaperInga